RomiKova družina

Anketa k doplňku

Mnoho dalších anket

Diskuze k doplňku

Fandolský horský kůň

Původ Toto plemeno patří k přímým potomkům původních divokých koní obývajících hlavně rovinaté pláně. Lidé se je rychle naučili lovit a využívat, postupem času se z těchto koní vyvinul obstojný jezdecký i pracovní kůň. Není nejlepší pro začátečníky, ale zkušenější jezdci jsou s tímto plemenem velmi spokojeni.

Vzhled Tělo má čtvercový, někdy obdélníkový formát. Dosahuje výšky 130 – 150 cm. Hlava je větší,občas klabonosá, oči velké, nozdry široké, uši malé. Krk silný a krátký, plec bývá strmější. Hřbet je dobře osvalený, rovněž tak záď. Nohy jsou silné s výraznými klouby, zadní bývají šavlovité (viz „důlní kůň“). Kopyta jsou tvrdá. Hříva i ohon bohaté.

Barva K nejčastějším barvám patří plavá s úhořím pruhem, zebrováním na nohou a hnědá. Občas se objeví i ryzáci. Jiné barvy svědčí o cizí krvi, poslední dobou se objevují i strakáči jako výsledek křížení s ostrovním ponym.

Temperament
Plemeno má většinou mírnou povahu. I když bývá trošku nervózní ze začátečnických jezdců.

Chov
Může se celoročně chovat venku, dobře snáší nepříznivé podmínky. Je vhodný k jízdě, jako soumar i do lehkého zápřahu. Často jej využívají dobrodruzi díky jistému kroku, odolnosti i příznivé ceně. Pro práci v lese se kříží se silnějšími a většími koňmi. Pro pohodlnější jízdu byl křížen s jezdeckými plemeny, čímž vznikl lehčí, leč neméně odolný koník. Tento s původním typem často splývají. Nezřídka je využíván i městskými strážemi. Fandolský kůň se rozšířil po celém kontinentu. Ve vesnici Fandol se každoročně pořádají závody těchto malých koníků, což je veliká společenská událost.

Poznámky
- Chladnokrevník = těžký kůň - Šavlovité postavení zadních nohou: vada, poskytuje jim nejspíše lepší pohyb do strmých svahů. - Hrubší hlava znamená menší ušlechtilost (velká, těžká…) - - Po svých divokých předcích zdědil velkou odolnost, proto se (vyjma studených a mrazivých) oblastí může chovat celoročně venku. Není náročný na stravu, ale pokud je o něj dobře postaráno, prokazuje dobré služby.

Fandolský horský kůň
Rychlost: 4
Nosnost: 14
Maximální nosnost: 200
Vzpurnost: 8
Cena: 450 zl