RomiKova družina

Anketa k doplňku

Mnoho dalších anket

Diskuze k doplňku

Důlní kůň

Původ
Tohoto malého, ale velmi silného koně vyšlechtili trpaslíci žijící v jižní části pohoří Grag peg. Použili k tomu již vyhynulého primitivního skalního koně. Vznikl tak malý, těžký a ne zrovna krásný kůň, který sloužil při práci v dolech. Postupem času ale trpaslíci potřebovali koně na jízdu a do zápřahu a tak původní typ postupně zušlechťovali jižní krví. Tím se původní hrdost ztratila a z primitivního koně se stal elegantní malý chladnokrevník ideální jak pro práci v dolech tak pod sedlo i do zápřahu.

Vzhled
Je to velmi malý kůň čtvercového, příležitostně obdélníkového tvaru. Má zavalité tělo, hřbet je svalnatý a krátký. Záď je dobře osvalená. Hlava je dobře nasazená, někdy trochu hrubší. Oči jsou ohraničeny dlouhými hustými řasami, mají klidný výraz. Uši jsou malé a hustě osrstěné. Krk je krátký, silný s obloukovitě klenutý s výrazným tukovým hřebenem a přechází v dobře utvářenou svalnatou plec dovolující uspokojivě dlouhý, plochý krok pro pohodlnou jízdu. Nohy jsou krátké, silné a někdy mívají kratší rous. Zadní bývají šavlovitě postavené, což je u horských koní běžné. Kopyta jsou tvrdá, při pohybu na tvrdém terénu nepotřebují ošetření, jediné co je potřeba, je jednou za čas kopyta zkrátit (asi 1x za dva měsíce). Nekovají se! Ocas je nízko nasazen, je velmi bohatý jako hříva. Při práci v dolech se žíně zastřihávají, jinak se ponechávají přirozeně dlouhé. Často se ocas i hříva zaplétají stejným stylem jako vous pána, aby bylo vidět že mu tenhle kůň patří.

Barva
Převládají bělouši, ale možné jsou všechny barvy.

Temperament
Toto plemeno je klidné, ale velice odvážné. Často bývají problémy s tvrdohlavostí. Koně, kterým se majitel dostatečně nevěnuje kopou a koušou.

Chov
Chová se polovolně, je vhodný do zápřahu, pro jízdu i těžkou práci. Chová se rovněž pro maso, mléko a z jeho žíní se vyrábí hrubé provazy.

Poznámky
- Chladnokrevník = těžký kůň
• dlouhé řasy, chlupaté uši = aby mu tam nelétal prach v dolech
• hrubší hlava znamená menší ušlechtilost (velká, těžká…)
• šavlovité postavení zadních nohou: vada, poskytuje jim nejspíše lepší pohyb do strmých svahů.
• Díky tvrdým životním podmínkám mu stačí chudá pastva, nepotřebuje stáj. Je velmi odolný proti nemocem.
• Převládají bělouši = aby byli dobře vidět v temných dolech
• Tvrdohlavost = zděděná po svých pánech, trpaslících
• Rous = dlouhé chlupy nad kopytem

Důlní kůň
Rychlost: 2
Nosnost: 15
Maximální nosnost: 220
Vzpurnost: 5
Cena: 350 Zl