RomiKova družina

Anketa k doplňku

Mnoho dalších anket

Diskuze k doplňku

Písečný kůň

Původ
Jedná se o velmi dávné plemeno vyšlechtěné v Kazarských jižních pouštích. Kazarští věří, že byl stvořen Bohem jako společník slunce a měsíce, on však utekl k lidem. Proto by se k němu měl majitel chovat dobře... Díky tomu si ho Kazarští velmi cenili a udržovali ho v čisté podobě. S rozvojem obchodu se rozšířil po celém Poinaru a zlepšil vlastnosti místních plemen (př. důlního koně).

Vzhled
Středně velký, lehký kůň čtvercového formátu. Hrudník je hluboký, hřbet krátký. Záď dobře osvalená, nikdy slabá ani těžká. Hlava je malá, ušlechtilá s rovným profilem a širokým čelem. Chřípí je jemné, nozdry široce otevřené. Oči jsou velké, vystouplé – mají ohnivý výraz. Uší jsou středně dlouhé, tenké a velmi pohyblivé. Hlava je elegantně napojena na obloukovitý krk. Plec je šikmá a dobře osvalená. Nohy jsou suché, štíhlé (nikdy však slabé) se širokými kopyty. Ohon je vysoko nasazený. Hříva i žíně jsou hedvábné a bohaté. Kůže je tenká, srst jemná. Nejvíce ceněni jsou bělouši, vyskytují se ale všechny celistvé barvy. Odchylky svědčí o přítomnosti cizí krve.

Temperament
Tito koně jsou mírně řečeno ohniví a odvážní. Jejich povaha je problematická. Potřebují pevnou ruku a dobrého jezdce. Od určitého věku (4 – 5 let) uznávají jen jednoho pána, ostatní nenechají nasednout na svůj hřbet. Díky své povaze je elfy nazýván „písečný démon“

Chov
Ve své domovině se chová polovolně. Je přizpůsoben podmínkám pouště – snáší vysoké i nízké teploty. Je velmi odolný, vystačí s chudou potravou. Bez jídla a vody vydrží dlouho. Vodu najde na míle daleko, dokonce je schopen vyhrabat i podzemní pramen. Pro jeho odolnost se z něj stávají lehcí váleční koně.

Poznámky
• suché nohy: pod kůží se zřetelně rýsují všechny cévy
• široká kopyta: umožňují pohyb po sypkém písku
• nejcennější bělouši: asi jako u arabů, asi lépe odrážejí sluneční paprsky.
• celistvé formy: bělouš, ryzák – světle hnědá až červená (hříva je stejná jako tělo). Hnědák – červená, všechny odstíny hnědé (hříva a ohon černé). Plavák. Izabela – zlatá barva (bílá hříva a ohon). Vraník. Do celistvích barev nepatří strakatí koně, ale grošáci ano. Odchylky barev: bílé fleky na hlavě nebo nohách.
• Vyhrabávání vody: to umí. (po vzoru jistého druhu australského koně)
• Výška: 148 – 155 cm

Písečný kůň
Rychlost: 10
Nosnost: 10
Maximální nosnost: 125
Vzpurnost: 10
Cena: 1000 Zl a více...