RomiKova družina

Ohodnotit článek

Poznámka k článku

Péče o koně

by D-Ton

Úvod

Málokdo z hráčů si uvědomuje, že vlastnit koně neznamená jen „koupit koně, sedlo a něco, čím ho bude postava ovládat, čili uzdečku“. Pro poněkud větší labužníky roleplayingu jsem si dovolila připravit stručný návod, jak se postarat o koně, ať už slouží postavě jen jako dopravní prostředek, či jako společník na cestách.

Potřeby

Když si postava pořídí koně, měla by počítat i se značnými náklady na krmení a pomůcky, bez kterých se správný koňák neobejde: ohlávka, háček na kopyta, kartáč na tělo, kovové hřbílko, 2 hrubé kartáče (rejžáky), olej na kopyta, pár kusů hadrů, hřeben, sedlo, podložka pod sedlo, uzdečka a ubytování.

Čištění

Kůň je vizitka svého pána. Kdo by se rád projížděl na špindírovi, že? Proto si povíme něco o koňské hygieně. Začněme důkladným vyčištěním kopyt pomocí kopytního háčku. Do ušmudlaných kopyt se snadno dostane infekce a kde není nohou, není koně. Když je vnitřek kopyt čistý, pomocí hrubého kartáče je vyčistíme zvenčí a jednou za čas naolejujeme, aby se hezky leskla a nevysychala. Pak se pustíme do srsti. Pokud se kůň zaneřádil od bláta, vyčešeme srst nejprve rejžákem (ne tím na kopyta!). Začneme na krku a postupujeme směrem k zadku. Na břiše opatrně, některé kobylky jsou lechtivé. Samozřejmě nesmíme vynechat druhou stranu koně, kde opět kartáčujeme od krku k zadku. Když jsme srst zbavili hrubých nečistot, vezmeme si kartáč na tě tělo (ten, jak se navléká na ruku) a důkladně pročesáváme opět od krku. Kartáčujeme ve směru srsti a pořádně přitlačíme, abychom se dostali až ke kůži. Po několika pročesání srsti (záleží na znečištěnosti a línání asi tak 3 – 6 tahů) přejedeme kartáčem po kovovém hřbílku, aby zůstal čistý, jinak bychom si kartáčování značně prodloužili nebo úplně znemožnili. Nakonec opatrně učešeme hlavu. Poté navlhčíme jeden hadr a očistíme jím koni oči, pysky a nozdry. Navlhčíme jiný hadr a omyjeme oblast okolo řitního otvoru. Tyto dva nikdy nezaměňujeme. Taky by se vám nelíbilo, kdyby vám někdo umyl zadek a druhý den tím samým hadrem obličej. Je li kůň čistý, rozmotáme mu prsty hřívu a ohon a vybereme z nich slámu či jiné nečistoty. Ti důkladnější mohou použít hřeben.

Tuto očistu provádíme před prací, abychom se mohli pyšnit dokonalým ořem a samozřejmě po práci, abychom koníka udrželi zdravého a spokojeného. Kopyta se mohou podle potřeby čistit i častěji, například v rozbahněných částech cest a podobně... Pokud je kůň po práci zpocený, vytřeme jej důkladně dosucha nejčastěji pomocí slámy nebo dobře sající tkaniny. Zvláštní pozornost věnujeme nohám, protože zavlhlá kůže spěnek se snadno zanítí. Tato místa musíme při onemocnění ošetřovat mastí. Jestliže kůň nepracuje, stejně ho zkontrolujeme a případně „přejedeme“. Očista trvá zkušenému koňákovi čtvrt až půl hodiny, nezkušenému nováčkovi i přes hodinu.

Většině koní obouváme podkovy. Ty se obměňují asi tak jednou za měsíc. Bosí chodí koně na pastvě a určitá plemena s tak tvrdými kopyty, že je netřeba kovat. Ale i tak musíme jednou za čas zajistit kováře, aby naše svěřence zkontrolovat a případně ošetřil. Do výměny podkov by se postava neměla pouštět sama, nemá-li dostatečné zkušenosti. Špatně zatlučený podkovák může koně i nadobro ochromit. Ovšem nasadit podkovu je daleko složitější, než ji sundat, takže když se podkovička uvolní, může ji postava s dovedností „péče o zvířata“ sejmout. Potřebuje k tomu ale kleště.

Krmení

Ačkoli je přirozenou potravou koní tráva a jiné luční rostliny, podává se jim se nejčastěji seno, oves a ječmen. Chovatelé-fajnšmekři ještě občas přidávají několik hodin vařené lněné semeno, protože se po něm zvířatům hezky leskne srst. Ale pozor, má projímavé účinky. Jak budeme svého koníka krmit, záleží na typu koně a hlavně na množství práce. Většinou pracují tvrdě, protože svého pána vozí po nekonečných cestách a občas se nezastaví ani na noc. To pak na 20 dílů sena (trávy) připadne ještě 9 dílů ovsa (ječmene). Pokud je jen na pastvě nebo ve stáji, napase se buď trávy nebo mu dáváme jen seno. Náročnější jedince však musíme i za těchto podmínek přikrmovat ovsem (ječmenem).

Malé, leč důležité upozornění: koně často nerozeznají jedovatou rostlinu od jedlé.

Údržba bydlení

Pokud koník bydlí ve stáji, musíme ji pravidelně (aspoň rádo a večer) vyklízet. Pomocí lopaty nebo vidlí odstraníme koblížky a poté vidlemi oddělíme čistou podestýlku od znečištěné. Čistou dáme na hromadu a špinavou naložíme na káru a odvezeme na hnůj. Pak stáj zameteme, doplníme podestýlku a pravidelně rozprostřeme. Pokud nám kůň při této činnosti asistuje, musíme být zvlášť opatrní, jelikož vidle by mohly koně ošklivě poranit. V čistotě je nutno udržovat i žlab a napajedlo.

Pokud postava vlastní pastvinu, musí čas od času zkontrolovat množství koblížků a stav oplocení. Také nesmí zapomenout, že i na pastvě potřebují koně dostatek vody, kterou jim musí zajistit.

Ostatní

Dále se staráme o všechny pomůcky, aby nám dlouho vydržely. Sedlo, podložku pod sedlo, uzdečku, ohlávku a jiné postroje rovněž musíme ošetřovat. Kožené věci nejprve umyjeme mýdlem a vodou (více mýdla než vody), vysušíme a poté namažeme olejem na kůži (koupíme u koželuha).

Závěrem

Čím lépe se bude postava o koně starat, tím déle a lépe jí bude sloužit. Tak přeji mnoho chovatelských úspěchů a pěkné hraní :-)

Zpět na seznam článků