RomiKova družina

Ohodnotit článek

Poznámka k článku

Figurky pro DrD+

by Vitus

Tenhle drobný článek jsem se rozhodnul napsat poté, co jsem zjistil, že sice mnoho hráčů RPG ví něco o figurkách, ale všeobecně nějaké shrnutí pro figurky k DrD+ a jejich kompability s jinými figurkami vlastně nikde neexistuje…

Altar

Poté, co vyšlo DrD+ jakožto nová RPG hra, udělal Altar dost zásadní komerční krok a to ten, že začal vydávat novou řadu figurek, která se liší od původních figurek k DrD(old)* nejen svojí propracovaností a velmi vynikajícím provedením, ale hlavně jinou velikostí.

Bohužel Altar nikde na svých stránkách neuvádí, o jakou figurkářskou či modelářskou velikost se jedná a tak po delších peripetiích a vyzpovídávání různých jedinců jednak přímo z prodejny „6. smysl“ a jednak i dalších odborníků z oboru jsem dospěl k následujícímu závěru:

Altar vydává figurky pro DrD+ ve figurkářské velikosti 28mm, odpovídající modelářské velikosti 1:64.

Tento poznatek zásadně ovlivňuje kompabilitu DrD+ figurek s figurkami jiných výrobců. Aktuální seznam figurek vydávaných Altarem je na stránkách jejich e-shopu "http://obchod.altar.cz/. Všeobecná poznámka k odkazům – pokud existuje odkaz na českou webovou stránku, pak již neuvádím odkazy na zahraniční).

Martin Grotspietch

Kdokoliv, kdo se vydá do obchodu „6. smysl“, či jiného spřáteleného RPG obchodu, jenž prodává RPG figurky, bude překvapen, že často jsou v prodeji i figurky, jež jsou svým zpracováním a provedením shodné s figurkami vydávanými Altarem, avšak zabývají se jiným tematickým okruhem. Jedná se o figurky historické z různých období, jež vydává Martin Grotspietsch (doufám, že mu nekomolím jméno), jenž je rovněž autorem figurek pro Altar. I tyto figurky jsou ve velikosti 28mm a jsou naprosto kompatibilní s výše uvedenými figurkami Altaru. Bohužel Martin Grotspietch nemá žádnou webovou adresu, kde by se dalo aktuálně ověřit, jaké konkrétní figurky vydal, takže přikládám seznam figurek, jež se mi zatím podařilo „ulovit“ v různých obchodech v Plzni a v Praze:

ČísloNázevMateriálVícedílnáPoznámka
F003Seveřan s mečem a štítemKovAnoMůže být horal
F005Seveřan s trofejíKovAnoMůže být horal
F022Barbar 1 (meč, kopí)KovAnoMůže být bojovník
H001Těžkooděnec 1 (kopí)KovAnoMůže být bojovník
H011Lehkooděnec 1 (meč)KovAnoMůže být bojovník
H013Lučištník 1KovNeMůže být bojovník
H016Lehkooděnec 2 (meč)KovAnoMůže být bojovník
H017Lehkooděnec 3 (kopí)KovAnoMůže být bojovník
H018Lehkooděnec 3 (sekera)KovAnoMůže být bojovník
H019Těžkooděnec 3 (meč)KovAnoMůže být bojovník
H021Lehkooděnec 4 (kopí)KovAnoMůže být bojovník

Další místní výrobci?

I když jsem navštívil pár modelářských obchodů a prošel i dostupné webové stránky, bohužel jsem již na žádného dalšího místního výrobce ani vydavatele 28mm figurek nenarazil, občas se dá najít stránka, zabývající se individuálním figurkovým modelářstvím v této velikosti. Jinak figurky staršího data od (dnes již většinou zaniklých) místních výrobců jsou ve větších velikostech – 35mm, 40mm.

Ovšem kompabilita figurek k DrD+ je samozřejmě podmíněna zahraniční výrobou, navazuji tedy výrobci běžně dostupnými na našem trhu.

Games Workshop – Warhammer

Největší rozmanitost na trhu stále nabízí svět figurek Warhammer do Games Workshop. Je nutno podotknout, že podle mne dostupných informací vycházel Martin Grotspietsch při designování figurek pro DrD+ z velikosti figurek právě hry Warhammer od Games Workshop. Ovšem hned na první pohled je patrné, že k používání figurek Warhammer od Games Workshop je nutno přistupovat opatrně – jejich provedení je začasté mnohem robustnější, než u figurek Altaru a rovněž mají i nižší hladinu realističnosti provedení.

Více se však o těchto figurkách lze dočíst na stránkách prodejny Černý Rytíř http://www.cernyrytir.cz/ nebo na stránkách Ogřího Doupěte http://www.fantasy.cz/.

Games Workshop – Lord of the Rings

Díky úspěchu filmové trilogie Pán prstenů se Games Workshop pustil do výroby figurek ovlivněných tímto filmem a světem Pán prstenů. Tyto figurky jsou ve srovnání s figurkami Warhammer mnohem realističtěji propracovány a ve většině případů jsou s figurkami Altaru kompatibilní bez větších problémů. Jediným rušivým elementem pak může být jen fakt, že design některých ras je velmi „filmový“ a snadno rozpoznatelný. Opět doporučuji projít si stránky Černého Rytíře nebo Ogřího Doupěte, uvedené výše.

Wizards of the Coast – D&D Miniatures

Zcela jinou kapitolou jsou figurky D&D Miniatures, jež jsou opravdu dnes již velmi rozmanité a pokrývají figurkářské potřeby s ohledem na RPG (a nikoliv s ohledem na wargaming jako je tomu u figurek Games Workshop). Rovněž jsou o poznání levnější, než výše uvedené figurky od Games Workshop a v některých případech i než figurky od Altaru či Martina Grotspietsche, a jsou samozřejmě již nabarvené. Na druhou stranu je nutné poznamenat, že nabarvení figurek není vždy nejvhodněji zvoleno a použitý materiál je rovněž zvláštní (není to samozřejmě kov, ale ani tvrdý modelářský plast, ale spíše gumoplast, na jaký jsme zvyklý u levných čínských hraček) a otázkou je jeho dlouhodobá trvanlivost.

Rovněž dodržování zvolené figurkářské velikosti je problematické – zatímco u humanoidů velikosti člověka odpovídá figurkářská velikost zvoleným 28mm, pak u menších či větších figurek dochází k disproporcím. Čestnou výjimkou z této disproporce jsou obři a samozřejmě velcí draci.

Pro další detaily opět doporučuji výše uvedené stránky Černého Rytíře.

Další výrobci, zastoupení u nás

Kromě uvedených Games Workshop a Wizard of the Coast jsou na stránkách Černého Rytíře uvedeny ještě další výrobci figurek a figurkových her, ovšem s nimi nemám žádné zkušenosti z praxe a rovněž velikost 28mm u většiny z nich není jasná (výrobci bohužel nemají ve zvyku uvádět ani figurkářskou ani modelářskou velikost svých výrobků).

Pokud bychom chtěli vzít figurkářský problém z trochu širšího záběru a hledat možnosti doplnění i mimo figurkářsky specializované výrobce, pak nezbývá než pátrat po hračkářských obchodech – zde je možné zmínit snad jen fakt, že série draků od firem jak Schleich, Bullyland nebo Epixx je samozřejmě použitelná i pro velikost 28mm, což je samozřejmě dáno možnostmi velikostních a tvarových variací jednotlivých draků či dračích plemen.

Zahraniční zdroje

Samozřejmě situace v zahraničí je zcela jiná, než u nás. Výrobců a vydavatelů figurek ve velikosti 28mm existuje velké množství, stačí se například jen podívat na rozcestník Rodds Anvil na http://www.roddsanvil.com/ .

Problémem je samozřejmě jednak rozsah těchto figurek (tedy od historických, přes soudobé či eroticky laděné až po fantasy a sci-fi), a samozřejmě jejich cenová a obchodní nedostupnost. Proto bych se chtěl závěrem stručně zastavit jen u několika výrobců fantasy a RPG figurek, jež jsou zřejmě provedeny ve velikosti 28mm (respektive ve velikosti kompatibilní s D&D Miniatures):

http://www.ironwindmetals.com/ - firma Iron Wind Metals vyrábí mimo jiné i figurky k Monte Cookově Arcana Unearthed ( Malhavoc press na http://www.montecook.com/cgi-bin/page.cgi?malhavoc ) a to v rozměru kompatibilním s D&D Miniatures (což je logické, neboť Monte Cook je bývalým zaměstnancem Wizards of the Coast a jedním z původních autorů D&D 3e), bohužel mi nikdy neodpověděli na mail, zda mají zastoupení v Evropě.

http://www.magnificentegos.com/ - firma Magnificent Egos je zřejmě stejný případ jako výše uvedení Iron Wind Metals, protože tito vyrábí pro změnu figurky k Monte Cookově Iron Heroes (opět viz Malhavoc press).

http://paizo.com/ - firma Paizo je známá ve světě RPG hlavně svými časopisy Dragon a Dungeon, tedy prakticky oficiálními časopisy RPG Dungeon & Dragons (D&D). Paradoxně ovšem vydává figurky pro Monte Cookův setting Ptolus: City by Spire (opět viz Malhavoc press). Ovšem v nabídkovém katalogu této firmy jsou i figurky 28mm podle návrhů či předloh malířů jako například Larry Elmore.

http://www.goodman-games.com/ - poslední firma, kterou bych zde v tomto kontextu chtěl zmínit je firma Goodman Games, která vydává populární sérii modulů (scénářů) Dungeon Crawl Classics, k nimž vydává své figurky.

Závěrem

Z výše uvedených zdrojů jasně vyplývá, že rozmanitost a dostupnost figurek pro hraní DrD+ je zcela závislá na finančních možnostech hráčů. Ovšem největším problémem je fakt, že více než 99% všech figurek zobrazuje zbrojný lid a tudíž pro hraní situací, vyžadujících i přítomnost civilistů (například přepadení ekipy s dámskou posádkou, ochrana plně obsazené hospody před vpádem jednoho běsného barbara, či vojenská razie s podheslem „hlavně co nejméně zraněných a mrtvých civilistů“) se stává problematické. Rovněž tak je i problematické používat figurky jako ilustrační doprovodný nástroj, neboť není obvyklé, aby 99% obyvatelstva chodilo ozbrojeno (a samozřejmě i pro ryze archivační či záznamové účely je lepší dobrý obrázek, než figurka).

Poznámka k figurkářské velikosti

Zatímco pro modelářskou velikost 1:64 není pochyb, jaké měřítko je tím míněno, pak figurkářská velikost 28mm nechává jistý prostor pro diskusi, neboť podle jedné starší modelářské knížky, jež se zabývala i figurkovým modelářstvím a sběratelstvím (a jejíž název si bohužel nepamatuji, neboť jsem o tuto knížku bohužel přišel při jednom ze svých stěhování) je správné měření figurek od chodidel po výšku očí u vzpřímené postavy. Toto je dáno původním rozsahem figurek v době počátků systematiky figurkového sběratelství a modelářství na počátku 19. století – většina figurek zobrazovala vojáky z doby kolem napoleonských válek, jež se vyznačovala uniformami s vysokými a bizarními čepicemi či chocholy a tak pro snížení vlivu čepic, chocholů a přileb na výslednou výšku figurek byla zvolena tato pro modeláře trochu neobvyklá metoda. Problémem samozřejmě je, že je těžké určit adekvátní velikost pro postavy jiné než vzpřímeně stojící (například v kleče či „na bobku“) a rovněž i pro postavy jiné než lidské (nejmarkantnější je to pak paradoxně u tak obvyklých nelidských postav jako jsou koně).

* Figurky k DrD(old) vyrábí firma na nich, proto je sortiment, zpracování i velikost přímo na nich. Zatímco figurky pro DrD+ jsou dělané podle ilustrací (především Tomáše Kučerovského) a proto si Altar sám vybírá jaký bude sortiment.

Zpět na seznam článků